Norvég tudósok szerint itt lenne az ideje ismét tudományos szempontból is figyelembe venni az olyan pszichedelikus drogokat, mint például az LSD, melyet évtizedekkel ezelőtt sikeresen alkalmaztak az alkoholfüggőség gyógyításában.
Pål-Ørjan Johansen és Teri Krebs, a Norvég Tudományegyetem tudósai hat olyan, 1966 és 1970 között elvégzett orvosi kísérlet eredményeit összegezték és vizsgálták meg, mely során LSD-vel próbálták kezelni az alkoholfüggőséget. A megfigyeltek mind bentlakásos elvonókúrán résztvevő alkoholisták voltak, akiknek egy része a hagyományos kezelés mellett egy alkalommal egy kis adag LSD-t is kapott.
A megfigyelések eredményeit összevonták, hogy még teljesebb képet kapjanak a drog hatásáról, így összesen több mint 500 alkoholfüggő férfiről készült orvosi feljegyzéseket vizsgáltak át. Mint kiderült, az LSD-vel kezelt függők közt átlagosan 59%-kal csökkent az alkoholfogyasztás, míg a többieknél ez az arány csak 38% volt. Azok, akik drogot kaptak, 15%-kal nagyobb valószínűséggel maradtak józanok fél évvel az elvonókúra után is.
Egyetlen kis adag LSD pozitív hatása hat hónapig tartott a megfigyelések szerint és csak egy évvel a szervezetbe való bevitele után múlt el teljesen. A sikeresség a leszokni vágyók beszámolói és a kutatást végző orvosok feljegyzései szerint a drog által okozott nyitottságban és pozitív érzésben keresendő, ami segített nekik más megvilágításban látni önmagukat és problémájukat. Sokak számára az LSD-élmény hozta meg a fordulópontot, mely során elhatározta, hogy lemond az alkoholról.
„Az LSD-vel kapcsolatban többször is bebizonyosodott, hogy hatásos az alkoholizmus kezelésében, ezért rejtély, hogy miért hagyták abba a vele való kísérletezést”
– mondta Johansen.
Ez persze nem azt jelenti, hogy minden alkoholfüggőnek meg kellene próbálnia beszerezni az illegális kábítószert, sokkal inkább érdemes lenne ismét orvosi környezetben, kis adagokkal kísérletezni és kezelni a különösen sok problémát és kellemetlenséget okozó függőséget. Az LSD további előnyei, hogy nem okoz függőséget és toxicitása a többi droghoz mérten alacsony.
„Egyre több embert kezdenek újra érdekelni az LSD-ben és a hozzá hasonló drogokban rejlő gyógyászati lehetőségek, így valószínűleg nem lesz nehéz összegyűjteni a kutatásokra szükséges pénzt, ha a jövőben ismét ilyesmire kerülne sor”
– fejezte be Johansen.
Forrás: Time.com