Kölcsönös bizalom, kölcsönös tisztelet és egymás kölcsönös megértése.
A Goldman Sachs egykori alelnöke, Robert Kaplan szerint ez az a három dolog, ami egy valódi emberi kapcsolathoz szükséges és három pofonegyszerű trükkel el is lehet érni ezek kialakulását.
Kaplan meglepőnek találja, hogy az üzleti világban, ahol rendkívül fontosak lennének a jó kommunikációs képességek ás a jó kapcsolatok, mennyire nincsenek tisztában a vezetők ezekkel a dolgokkal. Nem egyszer előfordult már az üzleti világban, hogy egy vezető beosztású személy üzleti útra vagy esetleg egy csapatösszerázó tréningre ment néhány beosztottjával, mégsem kerültek közelebb egymáshoz.
A jelenleg a Harvard Üzleti Iskolában tanító Kaplan gyakran tapasztalja ezt a távolságtartást tanítványai körében is. Elmondása szerint sokszor előfordul, hogy egyikük felkeresi egy kérdéssel és mikor visszakérdez, hogy próbált-e társaitól is segítséget kérni az adott dologgal kapcsolatban, a legtöbbször „nem” a válasz.
Ez utóbbi azért is meglepő, mert a fiatalok több közösségi oldalon is fent vannak, többnyire rengeteg ismerőssel, de ezek szerint ezek között alig van valódi, minden kritériumnak megfelelő emberi kapcsolat, melyben a felek nyíltan tudnak kommunikálni és együtt tudnak működni.
Kaplan szerint ilyen kapcsolatokat az alábbi három, rendkívül egyszerű módszer segítségével lehet a legkönnyebben kialakítani:
Önfeltárás:
El kell mondanod valamit magadról, amitől a másik úgy érzi, hogy jobban megismert. Nem kell olyan banális dologra gondolnod, mint például, hogy milyen ízű fagyit eszel a legszívesebben, stb. Inkább valami jelentőségteljes dolgot mondj arról, hogy ki vagy és honnan jöttél.
Érdeklődj:
Tegyél fel olyan kérdéseket, melyek által jobban megérted, megismered a másikat.
Kérj tanácsot:
Tiszteletet és elismerést kommunikálsz beszélgetőpartnered felé, ha érezteted vele, hogy fontos lenne számodra a véleménye. Örülni fognak, ha segíthetnek.
Forrás: BigThink.com