Csak azért, mert valaki vezetőként dolgozik, még egyáltalán nem biztos, hogy képességei ennek megfelelőek.
Nem minden vezető egyforma, a legtöbb vállalat azonban képtelen hatékonyan megkülönböztetni egy jó vezetőt egy rossztól.
A mai cikkben igyekszem néhány támpontot adni, melyek megkönnyítik a nagy felismerést.
Létezik valamilyen egyszerű módszer, mely alapján megállapíthatjuk egy magas beosztású személy vezetői képességeit?
A válasz igen, de ne feledd, attól, hogy valami egyszerű, nem feltétlenül jelent gyors és hatékony megoldást. Rengetegféle elemzés, felmérés és teszt létezik, melyek bepillantást engednek a vezetői képességekbe vagy épp azoknak a hiányába. A probléma ezekkel , hogy túlságosan analitikusan, teoretikusak és elfogultak. Ezek többnyire gyorsak, könnyen és olcsón elvégezhetőek, viszont nem mindig szolgálnak megfelelő válasszal. A jó hír, hogy vannak jobb módszerek arra, hogy felmérd valakinek a vezetői képességeit. Egyszerűen csak adj valamilyen felelősséget az adott személynek és figyeld, mihez kezd az adott helyzetben. A vezetők eredményeket produkálnak. Ezek nem mindig szépek, főleg a még tapasztalatlan vezetők esetében, de egy jó vezető megtalálja a módját, hogy elvégezze a munkát.
A legtöbb vezetői tesztet éppen a vezetők találták ki, így olyan ferdítések vannak benne, melyek a legtöbb esetben védik a vizsgáltakat.
Éppen ezért van szükség valós feladatokkal, a való világban elvégezhető tesztekre. Ha a céged nem ismeri fel a megfelelő vezetőket, akkor nem a tesztekkel, hanem a vezetőséggel van a probléma, hiszen a vezetőség felelőssége, hogy új és még jobb vezetőket neveljen ki.
John Maxwell mondta egyszer, hogy csak akkor igazi a siker, ha siker követi.
Gyerünk, töltögesd csak ki a teszteket, de sokkal többre mész, ha inkább a következő 15 pontot veszed alapul
– nem feltétlenül ugyanebben a sorrendben. Ha valamelyik vezető a cégeden belül nem felel meg az alábbi kritériumoknak, akkor ideje elgondolkodni, hogy megpróbálod-e valamilyen módon fejleszteni vagy inkább megválsz tőle.
Aki nem lát, az nem is talál
Az a vezető, aki nem rendelkezik megfelelő vezetői látásmóddal, nem érhet el sikert. Nem tudja inspirálni a csapatát, nem tud motiválni és értéket létrehozni. A rossz látásmód, a csőlátás, a csalóka látás vagy a nem létező látás kudarchoz vezet. Egy vezető feladata, hogy egy jó és elérhető látásmód mentén előre vezesse a céget. Ha nincs ilyen látásmódja, akkor vak vezet világtalant.
Amikor a vezetők magukat sem tudják vezetni
Abból a vezetőből, akinek a személyisége nem megfelelő vagy hiányzik belőle a tisztesség, az idő nyomása rossz reakciókat fog kiváltani. Nem számít, hogy az adott személy mennyire intelligens, meggyőző, barátságos modorú vagy hozzáértő, ha a célok elérése érdekében elfogadhatónak találja az etikátlan viselkedést, végül saját gátlástalansága áldozatául esik. Az eredmények etika fölé helyezése nem a siker receptje.
Mutass valamit vagy fog be
Semmi nem mutatja annyira szembetűnően a vezetői képességek hiányát, mint az eredmények hiánya. Senki nem tökéletes, de azok a vezetők, akik folyamatosan elbuknak, nem is vezetők, bármennyire is szeretnéd, hogy azok legyenek. Bár a múlt eseményei nem mindig jelzik előre biztosan a jövőt, de érdemes figyelembe venni a hosszú távú statisztikáit a vezetőknek. Ha valaki folyamatosan jó eredményeket produkált, annak jó esélye van rá, hogy a jövőben is sikeres legyen. A jó cégek a kezdők közül is felismerik a jó vezetőket, de ehhez eredményekre van szükség.
Óvakodj a mindentudóktól
A legjobb vezetők pontosan tisztában vannak a korlátaikkal és azzal, hogy mit nem tudnak. Nem kell, hogy ők legyenek a legokosabbak a cégen belül, de bennük kell, hogy legyen a vágy arra, hogy folyamatosan tanuljanak másoktól. Gyakran mondják, hogy azok a vezetők, akik nem fejlődnek folyamatosan, nem vezethetnek egy fejlődő vállalatot vagy részleget. A jó vezető egyik ismérve a kielégíthetetlen kíváncsiság. Ha egy vezető nem kíváncsiskodik minden egyes, a vállalatot érintő apró részlettel kapcsolatban, ott komoly gondok vannak.
Amikor nem megy a kommunikáció
Amikor a vezetőt folyamatosan meglepetésként éri, hogy egyesek nem értik azt, amit kommunikálni próbál, akkor mind a vezetői képességekkel, mind a kommunikációval gondok vannak. Mutass nekem egy vezetőt, akinek gyengék a kommunikációs képességei, ha találsz ilyet, biztosíthatlak róla, hogy nem sokáig maradhat a helyén. A nagyszerű vezetők hatékonyan kommunikálnak a médiumokkal, a vevőkkel és a vállalat dolgozóival is. Aktív hallgatók, gyors gondolkodók és tudják, mikor kell rámenősebbnek lenni, visszavenni vagy épp kilépni a beszélgetésből.
Minden róluk szól
Ha egy vezető nem képes felfogni, hogy rajta kívül is vannak emberek, akiket munkájával szolgálnia kell, akkor soha nem fogja kivívni a beosztottjai bizalmát, elismerését és hűségét. Minden vezető annyira jó, amennyire az általa vezetett csapat. A túlzott magabiztosság, büszkeség és az arrogancia nem tartoznak a jó vezetői képességek közé. A jó vezetők magukra vállalják a kudarcot és osztoznak a sikerben, nem pedig fordítva. Röviden: ha egy vezetőnek nem szavaznak bizalmat a beosztottjai, vége a játéknak.
A szeretet a kulcs
Ritkán hallani a vezetés és a szeretet szót egy mondaton belül, pedig többnyire akkor beszélünk jó vezetésről, ha a szeretet jelen van. Az empátia, az alázatosság és a kedvesség mind a vezetői erények közé tartoznak és véletlenül sem számítanak gyengeségnek. A bukott vezetőknél ezek kevésbé figyelhetőek meg, így feltételezhető, hogy ez is hozzájárult a kudarcukhoz, hacsak nem ez volt a kiváltó ok.
Merev vezetői stílus
A legjobb vezetők rugalmas stílusban vezetnek. A mai világban egy vezető nem erőltetheti rá mindenkire minden helyzetben a saját stílusát, ez ugyani szinte biztosan eredménytelenséget szül. Csak az lehet hosszú távon sikeres a vezetői világban, aki hamar feltalálja magát az egyes szituációkban és képes alkalmazkodni a kialakult helyzetekhez. Nyitott gondolkodás és együttműködés jellemzi a jó vezetőt.
Elégtelen koncentráció
A legjobb vezetők mindent megtesznek, hogy koncentrációjuk ne lankadjon. Azok a vezetők, akik nem elég koncentráltak és nem szentelnek figyelmet a részleteknek, csapatukkal együtt meg fognak bukni. Azok a vezetők, akikből hiányzik az önfegyelem, rossz példával járnak elől, mely az egész csapatukon belül szétterjed. A vállalatok akkor vannak a legnagyobb veszélyben, amikor a vezetők elvesztik a koncentrációjukat. Nem elég, hogy jók a szándékaik, a sikerhez eredmények kellenek, azt pedig csak koncentrációval lehet elérni.
Elkényelmesedés
A vállalatok előre tervezve győzik le a vetélytársaikat, ezért a jó vezetők értik, hogy folyamatosan a jövő jobbá tételéért kell dolgozniuk. Azok, akik megelégszenek a pillanatnyi helyzettel vagy azok, akiket a túlélés jobban érdekel, mint a fejlődés, nem fognak sikereket elérni. A jó vezetők odafigyelnek a változásokra és innovatívak, hogy cégük naprakész, dinamikus és folyamatosan fejlődő legyen. Összefoglalva: azok a vezetők, akik mindig mindent ugyanúgy csinálnak, kudarcra ítélik magukat.
Nem figyelnek az ügyfelekre
Ha a vezetők nem követik figyelemmel a piac szükségleteit, elbuknak. Egy régi marketingmondás szerint, ha te nem figyelsz az ügyfeleidre, valaki boldogan megteszi majd helyetted. A sikeres vezetők odafigyelnek a fogyasztókra, a fogyasztói tapasztalatokra, így leadet generálva, elégedettséget és hűséget kiváltva belőlük. A legjobb vezetők elérik, hogy az ügyfelek folyamatosan elkötelezettek legyenek a céggel kapcsolatban, ha azonban nem foglalkozol vagy rosszul bánsz velük, napjaid vezetőként meg vannak számlálva.
Önfeláldozás és törődés
Ha a vezetők nem hajlandóak elegendő energiát áldozni a munkájukra, kudarcot fognak vallani. A legjobb vezetők támogatják a csapatukat, mentorálják és coacholják a csapattagokat és valóban törődnek velük. Az a vezető, aki nem segíti tevékenyen a csapatát, annak nincs is csapata, legalábbis nem hatékony. A régi mondás szerint az embereket nem érdekli, hogy mennyit tudsz, amíg látják, hogy mennyire törődsz velük.
Felelősségvállalás
Az igazi vezetők vállalják a felelősséget. Nem hibáztatnak másokat, nem követelik magukénak a csapatuk sikerét, de felelősséget vállalnak, ha az irányításuk alatt nem születnek megfelelő eredmények. Azokat a vezetőket, akik nem vállalnak felelősséget az embereikért, előbb-utóbb az embereik fogják felelősségre vonni.
A megfelelő vállalati kultúra kialakítása
A vállalati kultúra rendkívül fontos, ezért a jó vezetők nem engedik, hogy magától alakuljon ki, hanem ők maguk formálják a maguk elképzelései szerint. Ilyenkor nem csak a csapatukba jelentkezők tehetségét veszik figyelembe, de a hozzáállásukat és az erkölcsösségüket is. Lehet, hogy valaki nagyin tehetséges, de ha romboló hatással van a munkahelyi légkörre, az nem fog eredményességet szülni.
Bátorság
Ha a vezetőből hiányzik a bátorság, akkor az egészet megette a fene. A bátorság nem tévesztendő össze az arroganciával és a hivalkodó viselkedéssel. Az a bátor vezető, aki nem fél kitörni a jelenlegi helyzetből, hogy elkezdje építeni a jövőt, aki megteszi a kellő lépéseket, hogy megtörje a veszteségességet, nem riad vissza a nehéz döntésektől, meghallgat másokat, beismeri a hibáit, megbocsátja mások hibáit és kiáll azokért, akik nem tudnak kiállni magukért. Ezek közül egyiket sem tehetjük meg bátorság nélkül. A bátorság a vezetésben azt jelenti, hogy meg mered tenni a helyes lépést, amikor egyszerűbb lenne csak simán továbblépni.